Murchison Elementary School

PFLUGERVILLE INDEPENDENT SCHOOL DISTRICT

OFFICE STAFF 

NAME                            PHONE NO.ASSIGNMENT
Reese Weirich594-6010Principal 
Travette Jones  594-6017Assistant Principal
Priscilla Cardiel594-6016Admin Intern
Dana Sanchez594-6026Counselor
Brooke Bradford594-6034Instructional Coach
Ashley Carse
594-6035
Nurse
Kelly Guzzi594-6010Sr. Administrative Associate
Paula Hayden594-6038Registrar
Katie Visciani   594-6000Receptionist

PRE-K/KINDERGARTEN

NAME CONFERENCE TIMEROOM NUMBER

Michele Dougherty

12:50pm - 1:40pm 

208

Mary Katherine Higgins

12:50pm - 1:40pm

209

 
 

210 

Stephanie Mendoza

12:50pm - 1:40pm 

204

Chinweokwu Onwujuba

12:50pm - 1:40pm 

203

Elizabeth Montgomery

 12:50pm - 1:40pm 205 
  
 
 12:50pm - 1:40pm206 

FIRST GRADE

NAME CONFERENCE TIMEROOM NUMBER

Amber Clark

10:30am - 11:20am

100

Nancy Gentry

 10:30am - 11:20am

102 

Linda Robinson

10:30am - 11:20am 

104

Connie Shaw

10:30am - 11:20am

106

Melanie Silva 10:30am - 11:20am103 

John Waite

 10:30am - 11:20am101

SECOND GRADE

NAME CONFERENCE TIMEROOM NUMBER

Kenneicia Martin

8:45am - 9:35am 

109

 
Rae Ann Bowers  307 
 
 
8:45am - 9:35am107

YaShenda Sheppard

8:45am - 9:35am 

108

Caysha Toepfer8:45am - 9:35am
309
Sara Windham 8:45am - 9:35am310 

THIRD GRADE

NAME    CONFERENCE TIMEROOM NUMBER

Vicki Adair

1:45pm - 2:35pm

402

Rebecca Ancira

1:45pm - 2:35pm

300

Nicole Berard

1:45pm - 2:35pm

401 

Kelly Mejia Lister

1:45pm - 2:35pm 

400

Taylor Windfield

1:45pm - 2:35pm 

405

June Schuette

1:45pm - 2:35pm 

407

FOURTH GRADE

NAME CONFERENCE TIMEROOM NUMBER

Shana Barber 

11:25am - 12:15pm

410 

Amy Lebakken

11:25am - 12:15pm

412

Dee Nickel-Kellogg

11:25am - 12:15pm 

404

Kim Combs  

11:25am - 12:15pm

411 

Audra Lucas

11:25am - 12:15pm

413

Benny Matus

11:25am - 12:15pm 

408

Cheryl Peterson

11:25am - 12:15pm 

409

FIFTH GRADE

NAME CONFERENCE TIMEROOM NUMBER
 
 
9:40am - 10:30am 302
 
 
9:40am - 10:30am 303 

Alicen Frese

 9:40am - 10:30am 305

Ellen Knapton

9:40am - 10:30am 

308

 
 
9:40am - 10:30am 304 

Rebecca Lucas

9:40am - 10:30am

306

SPECIAL AREAS 

NAME ASSIGNMENT
Amy Almaraz Art Teacher
Jennifer Coleman Librarian
Docia Craft PE Teacher
Amanda Deaton Music Teacher
Becky Schrowang EDP Site Director

 
INSTRUCTIONAL SUPPORT/SCE
NAMEASSIGNMENT

Stacey Bates

LSSP

            
 
Intervention/SpEd
Brian Blando Port, Intervention/SpEd
Ginger Dilan Port, Intervention/SpEd 
Abby Wilgus Speech 
Nwando ClyburnPort, Intervention/SpEd
 
 
Pre-K Aide

Karen Gladwin

PPCD

Kata Hancock

PPCD Teacher

Shawn Koonce

PE Aide

Sharon Moon 

Pegasus Aide 

Valerie Nelson

Speech Therapist

Sheri Nuon

Resource Teacher
 
 
Port, Dyslexia/Intervention Teacher 

Carlos Perez

 SpEd

Amy Raigosa 

 504 Coordinator

Allison Sheppard

Resource/CM Teacher

Julie Simpson

PPCD

 
 
SpEd 

Debbie Tiner

SpEd 

Norma Viegra

SpEd

 
 
ARD Facilitator

CAFETERIA/CUSTODIANS

NAMEASSIGNMENT

Mamie Canales

Cafeteria Manager

Quiana EvansCafeteria 
Claudia GonzalesCafeteria 
Erendira Moreno Cafeteria 
Jason FaykusCustodian
Elizabeth Custodian 
Maria Custodian 
Frederick Milling Crossing Guard 
  
CLOSE